فرهنگی

محمد کاظم کاظمی: شعرهای مولانا با زندگی بشر عجین شده است

به گزارش مشهد فردا به نقل از آستان نیوز، محمد کاظم کاظمی در نخستین نشست «شاعر ماه» انجمن ادبی بانوان رضوی؛ گوهرشاد که با محوریت موضوعی مولانا جلال الدین بلخی روز گذشته در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد، بیان کرد: تصویرهای عینی موجود در شعرهای مولانا زاییده خلاقیت عمیق ذهن او است که شعرش را از آثار دیگر شاعران متمایز کرده است.
وی با خوانش برخی غزل‌های مولانا به آرایه‌های ادبی آن‌ها اشاره کرد و افزود: بازی‌های زبانی در شعرهای این شاعر قرن هفتم هجری قمری غوغا می‌کند.
این شاعر و ویراستار ادبی در حاشیه برگزاری این نشست با بیان برخی محدودیت‌های بانوان برای شرکت در جلسات شعر گفت: بانوان با حضور در جلسات ادبی ویژه خود مانند جلسات انجمن ادبی گوهرشاد می‌توانند با آرامش بیشتری اظهار نظر کرده و فضای زنانه را در شعرهای خود ترسیم کنند.
کاظمی با تأکید بر جهش و رشد شعر بانوان کشور در سال‌های اخیر ابراز کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بانوان حضور ویژه‌ای در حوزه شعر دارند چنانکه برخی از شعرهای خوب هر شهر را بانوان آن شهر می‌سرایند.
وی ادامه داد: بانوان شاعر مشهدی نیز فعالیت پررنگی در این حوزه دارند و حتی مدیریت برگزاری جلسات و محافل شعری را بر عهده می‌گیرند و در ارتباط با نهادهای متولی شعر پیشگام هستند به طوری که گاهی جریان شعری بانوان این شهر از جریان شعری آقایان آن پررنگ‌تر بوده است.
این شاعر مقیم ایران تصریح کرد: این حضور فعال و پررنگ بانوان در حوزه شعر در دیگر حوزه‌ها مانند برگزاری همایش‌ها، مسابقات و مطبوعات نیز اثرگذار خواهد بود.
وی گفت: همان‌طور که برگزاری جلسات مجزای شعری مانند شعر آیینی و شعر کودک و نوجوان موجب تمرکز بیشتر بر روی آن نوع شعر می‌شود، برپایی جلسات ادبی ویژه بانوان نیز مزیت‌های خاص خود را دارد.
در این نشست نکاتی نیز درباره زندگی مولانا، شرایط فرهنگی و ادبی زمانه او، آشنایی مولانا با شمس تبریزی و اثر شمس بر او، دانش دینی مولانا و تسلط او بر قرآن و احادیث و آشنایی این شاعر برجسته با عرفان توسط محمدکاظم کاظمی بیان شد.
همچنین برخی کتاب‌های مرتبط با زندگی و آثار مولانا مانند «گزیده غزلیات شمس مولانا جلال‌الدین محمد بلخی» به کوشش محمدرضا شفیعی کدکنی، «پله پله تا ملاقات خدا» و «بحر در کوزه» از عبدالحسین زرین‌کوب و «مولوی چه می‌گوید» اثر جلال‌الدین همایی در نخستین نشست شاعر ماه انجمن ادبی گوهرشاد مشهد معرفی شد.
خوانش اشعاری در قالب‌های غزل و چهار پاره توسط زهرا رسولی، عاطفه سادات موسوی، عطیه سادات انتظام، سعیده کرمانی و بی‌بی ماشاالله قارونی و نقد و بررسی برخی از آن‌ها توسط شاعران حاضر، از دیگر برنامه‌های این محفل ادبی بود.
برگزاری سلسله نشست‌های شاعر ماه با بررسی زندگی و آثار شاعران کهن و معاصر ایران به صورت ماهانه در سال ۱۳۹۸ در انجمن ادبی گوهرشاد مشهد ادامه خواهد یافت.
لازم به ذکر است، جلسات هفتگی این انجمن ادبی بانوان رضوی زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، شنبه‌ها بعدازظهر در سالن جلسات (اتاق ۲۳۶) بنیاد پژوهش‌های اسلامی این آستان مقدس در دوربرگردان خیابان طبرسی مشهد برپا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *