فرهنگی

اسناد نقاره‌خانه حرم مطهر رضوی رونمایی می‌شود

مدیر مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی گفت: اسناد نقاره‌خانه حرم مطهر رضوی در سه‌شنبه فرهنگیِ کتابخانه آستان قدس رضوی با حضور زهرا فاطمی مقدم گردآوردنده اثر رونمایی می‌شود.

به گزارش مشهد فردا به نقل از آستان نیوز، ابوالفضل حسن‌آبادی با بیان این مطلب گفت: مجموعه اسناد مربوط به نقاره‌خانه حرم مطهر رضوی به عنوان قدیمی‌ترین نقاره‌خانه مذهبی در ایران مربوط به دوره صفویه تا کنون است که در این مرکز نگهداری می‌شود.
وی اظهار داشت: از میان اسناد مربوط به تشکیلات اداری آستان قدس رضوی از دوره صفویه تا کنون که در مرکز اسناد این آستان مقدس نگهداری می‌شود، بیش از دو هزار صفحه سند به مسائل نقاره‌خانه می‌پردازد که از این تعداد ۲۰۰ صفحه متعلق به دوره صفویه، ۴۵۰ صفحه از افشاریه، ۹۵۰ صفحه دوره قاجاریه و سایر اسناد مربوط به دوره پهلوی و معاصر است. 
وی این اسناد را در بردارنده اوراق اداری‌ مالی آستان قدس رضوی و هزینه‌های این تشکیلات در دوره‌های مختلف عنوان کرد که اطلاعات منحصربه‌فردی مانند تعداد کارکنان نقاره‌خانه، میزان حقوق و نوع مزایای کاری آنان، ساختمان و تعمیرات احتمالی نقاره‌خانه، ابزار نقاره‌خانه و… در آن‌ها پیدا می‌شود.
لازم به ذکر است مراسم معرفی و رونمایی از این اسناد، سه‌شنبه ۲۱ اسفند ساعت ۱۰ صبح در گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *