خبر

لایحه بودجه ۹۸ شهرداری مشهد تصویب شد

در پنجاه و پنجمین جلسه شورای شهر مشهد کلیات لایحه بودجه ۸۷۸۰ میلیارد تومانی شهرداری مشهد در سال ۹۸ با رای اکثریت اعضای شورای شهر تصویب شد.
به گزارش مشهد فردا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، در این جلسه بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه بودجه شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه بودجه سال ۹۸ شهرداری ویژگی‌هایی نظیر توسعه متوازن با محور برنامه عملیاتی ۹۷-۱۴۰۰ اصلاح نظام عوارض، استقرار خزانه متمرکز و حرکت بودجه به سمت حاشیه شهر را در خود دارد، گفت: اگر بودجه ۹۸ عملیاتی شود، در حوزه عمرانی رخداد ویژه‌ای به وقوع می‌پیوندد که شاهد به نتیجه رسیدن پروژه ها تا پایان سال ۹۸ و نیمه اول سال ۹۹ خواهیم بود.
وی ویژگی‌های بودحه ۹۸ را این‌گونه بیان کرد: با توجه به تشکیل خزانه متمرکز، منابع بودجه سازمان‌ها به شهرداری منتقل شده است، سازمان‌ها به عنوان یک دفتر عاملیت، عامل انجام کار شهرداری هستند و باید به شهرداری پاسخگو باشند.
وی ادامه داد: در راستای ایجاد شفافیت بیشتر، تمامی پروژه‌ها به صورت ریز و مکان محور تهیه شده و به صورت کلی و گلوبال نیست، براساس نظام‌نامه اولویت بندی پروژه‌ها، همه پروژه‌های اولویت‌دار در سامانه‌ی سبد پروژه(EPM) میباشند.
گندمی در ادامه ویژگی‌های بودجه ۹۸ ادامه داد: اعتبارات هزینه‌ای سازمان‌ها که قبال در بودجه سازمان‌ها بوده به صورت تفویضی به سازمان‌ها در جداول بودجه شهرداری لحاظ شده است، جهت شفافیت بیشتر علاوه بر جدول اعتبارات هزینه‌ای فصل و ماده، جزء مواد هم در جداول ارائه می‌شود و شروع عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی که هدفش حل مسائل شهر است.
رییس کمیسیون برنامه بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی بودجه ۹۸ که هدفش حل مسائل شهر است به این موارد اشاره کرد: احداث دوربرگردان شرقی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، احداث تقاطع غیرهمسطح نمایشگاه، احداث چپ گرد کلانتری، احداث دور برگردان ابوطالب، احداث پل مصلی، شروع عملیات احداث آمفی تئاتر بزرگ شهر، احداث ۳ فرهنگسرا در مناطق ۲ ،۵ و ۷، تکمیل احداث شارستان رضوی قطاع ۲ می‌باشد.
وی افزود: همچنین احداث ۴ سالن ورزشی در مناطق ۲ ،۸ ،۱۰ و ثامن، احداث ۳ ایستگاه آتش‌نشانی در مناطق ۵ ،۷ و ۱۰، احداث ۳ سوله بحران در مناطق ۶( شهرک شهید شیرین) منطقه ۷ و منطقه ۱۱و تکمیل سوله بحران منطقه ۱ از این موارد می باشد.
گندمی ادامه داد: جداسازی آب شرب از آب خام ١٠٠٠ میلیارد ریال، اجرای پروژه محلات مبتنی بر درخواست اهالی محلات، بهبود و بهسازی ناوگان اتوبوسرانی (تعمیر اساسی اتوبوس سازمانی ۳۰۰ دستگاه)، جذب منابع سرمایه‌گذاری در نگهداشت و بهره‌برداری از زیرساختهای شهری و اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری در خدمات نیز از پروژه‌های سال ۹۸ است.
وی افزود: توجه به معیشت سرمایه‌های انسانی، در مقایسه اعتبارات حوزه‌های ماموریتی لایحه‌ی بودجه با برنامه عملیاتی، در برنامه حمل و نقل و ترافیک ۱۶.۸ انحراف مثبت، در برنامه خدمات و محیط زیست شهری ۲۲.۸ درصد انحراف منفی، در برنامه فرهنگی و اجتماعی انطباق بودجه با برنامه ۲.۱ درصد انحراف مثبت، در برنامه شهرسازی و معماری ۵.۳ درصد انحراف مثبت، در برنامه ایمنی و مدیریت بحران ۱۸.۹ انحراف مثبت و در برنامه مدیریت و هوشمندسازی در بودجه ۹۸ دیده شده است.
گندمی افزود: بودجه کل شهرداری برای سال آینده ۸۷۸۰ میلیارد تومان است که سهم درآمدهای عمومی و کمک دولت ۴۸ درصد، واگذاریی دارایی‌های سرمایه‌ای ۲۷ درصد و مابقی از آن واگذاری‌های مالی است.
در ادامه و بعد از این توضیحات کلیات لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸ شهرداری مشهد با لحاظ اصلاحات زیر مورد موافقت قرار گرفت.
در بخش منابع آلبوم بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸، یا ۳۵ درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه مصوب سال ۱۳۹۷ از مبلغ ۳۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۴۲ هزارو ۹۸۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون ریال است.
در بخش مصارف آلبوم بودجه پیشنهادی با ۳۵ درصد افزایش نسبت به بودجه مصوب، از مبلغ ۳۱ هزارو ۹۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۴۲ هزار و ۹۸۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون ریال تایید شد.
در بخش اعتبارات هزینه‌ای بودجه سال ۱۳۹۸، با ۴۴ درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه مصوب سال ۱۳۹۷، از مبلغ ۱۳ هزار و ۶۶۹ میلیارد ریال به مبلغ ۱۹ هزار و ۷۴۴ میلیارد و ۱۳۲ میلیون ریال تایید شد.
در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سال ۱۳۹۸ با ۶۵ درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه سال ۱۳۹۷ از مبلغ اصلاح و تصویب شد.
آلبوم بودجه سال ۱۳۹۸ حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری که از حیث درآمدها به مبلغ ۴۴ هزار و ۸۲۹ میلیارد و ۶۵۰ میلیون و ۲۴۰ ریال و از حیث مصارف به مبلغ ۳۰ هزار و ۹۷۷ میلیارد و ۲۴۴ میلیون و ۷۸۲ هزار ریال می باشد، که در بخش منابع با ۱۱ درصد کاهش و در بخش مصارف با ۲۵ درصد کاهش همراه بوده است به تصویب رسید، ضمنا مبلغ ۱۳ هزار و ۸۵۲ میلیارد و ۴۰۵ میلیون و ۴۵۸ هزار ریال از منابع به سال آتی انتقال می‌یابد.
در ادامه شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: عدد واقعی رشد بودجه شهرداری نسبت به سال قبل ۲۳ درصد، شامل ۱۴ درصد توسعه خدمات و ۹ درصد ناشی از تورم است و فاصله بین ۲۳ تا ۴۴ درصد مربوط به دفاتر عاملیت و افزایش یارانه می باشد.
وی خاطرنشان کرد: سال آینده سال پرکاری از لحاظ عملیات و پروژه‌های عمرانی در شهر است و پروژه‌های در جهت رونق ساخت و سازهای خرد شهر و پروژه‌های زیرساخت شهری در دستور کار قرار گرفته که برای آینده شهر بسیار تاثیرگذار است. همچنین در راستای تصویب کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری مشهد، ۶۰ تبصره مربوطه به تصویب اعضا رسید.
تبصره پیشنهادی کمیسیون فرهنگی شهرداری مکلف است نسبت به تمرکز بخشی تمامی فعالیت های فرهنگی، هنری، اجتماعی، و ورزشی ذیل سازمان اجتماعی و فرهنگی اقدام نموده و از هرگونه فعالیت خارج از هماهنگی و نظارت سازمان اجتماعی و فرهنگی جلوگیری نماید و گزارش آن را هر دو ماه یکبار به کمیسیون ارائه نماید تصویب شد.
در ادامه لایحه دو فوریتی درخصوص اختصاص بخشی از بودجه آسفالت ۹۸ شهرداری در راستای تعامل با آموزش و پرورش به میزان ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در بخش آسفالت و خدمات شهری مدارس  در صحن علنی شورا مطرح گردید که به تصویب اعضا رسید.
جمال حسن بارانی، مدیرکل دفتر برنامه بودجه و ارزیابی عملکرد در این خصوص گفت: در سال ۹۷ مصوب شده بود تا یک میلیارد و ۲۰۰ تومان بوده است ولی ما هیچ درخواستی را رد نکردیم و تا یک میلیارد و ۹۰۰ تومان در آسفالت مدارس هزینه کردیم.
تبصره پیشنهادی کمیسیون اقتصادی سرمایه گذاری و مشارکت ها با این موضوع که شهرداری مشهد مکلف می گردد در راستای تکالیف سازمان بازآفرینی شهری کشور و وظایف سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد جهت بازآفرینی محلات هدف، جهت ساماندهی و حمایت از مشاغل خرد و خانگی با مشارکت سایر دستگاه‌های اجرایی اقدام و تا سقف ده میلیارد ریال هزینه‌های مربوطه را پرداخت و در بودجه سازمان بازآفرینی لحاظ نماید رای مثبت آورد.
*سرویس دهی رایگاه چند خط اتوبوس در آستانه نوروز ۹۸
در ادامه به پیشنهاد شهرداری مشهد طرح دو فوریتی ارائه خدمات رایگان در ایام تعطیلات نوروزی سال ۱۳۹۸ در صحن علنی شورا به رای گذاشته شد.
در متن این طرح آمده است: به شهرداری مشهد اجازه داده می شود در راستای ترویج استفاده شهروندان و زائران از خدمات حمل و نقل همگانی در انجام سفرهای درون شهری و کاهش ازدحام ترافیک در هسته مرکزی شهر خطوط ۱ و ۳ اتوبوس تندرو، خط ۱۲، خط ۵۰ و خط ۷۷.۲ بوستان غدیر از ۲۹ اسفند ۹۷ تا ۴ فروردین ۹۸  (جمعا به مدت ۵ روز) به صورت رایگان خدمت‌رسانی خواهند کرد.
این طرح با رای مثبت اکثریت اعضا با توجه به تعاملات شهردار مشهد در فضای شهری تصویب شد.
براساس تبصره ها شهرداری مشهد موظف است، تاثیرات بودجه ای مرتبط با این مصوبه را در بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری اعمال و در لایحه اصلاح بودجه شهرداری ارائه نماید و اتوبوس های بخش خصوصی نیز شامل این مصوبه بوده و شهرداری مشهد موظف است نسبت به تامین هزینه‌های مربوطه از منابع بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری اقدام نماید.
اختر گنجیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *