خبر

نهاد اقتصاد مقاومتی استان در سال ۹۸راه اندازی می شود

به گزارش مشهد فردا به نقل از اداره  کل روابط عمومی استانداری خرسان رضوی، علیرضا رزم حسینی در بازدید از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان 
با اشاره به این که باید مدیریت را دانایی محور کنیم گفت: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی و معاونت اقتصادی با مشارکت هم یک کار مشترک انجام بدهند که یک نهاد اقتصاد مقاومتی را نهادینه کنند تا در سال آینده از آن رونمایی کنیم.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: وقتی تخصیص منابع در تهران انجام می شود یا نظام هزینه و درآمد نداریم چه رقابتی بین مدیریت استان ها می تواند وجود داشته باشد؟ یا اساس چه انتظاری داریم که تحولی ایجاد بشود؟
وی گفت: در نظام  اداری ما به دلیل عدم ثبات مدیریت، چه انتظاری می توان داشت که یک شهرستان با منابع مشخص یک کار پایدار انجام بدهد لذا دو راه داریم یا یک مدیر جاریه باشیم یا دنبال یک سبک جدیدی باشیم که با سختی ممکن است همراه باشد.
رزم حسینی ادامه داد: بعد از جنگ جهانی دوم تقریبا یک ویرانی سراسری در اتحادیه اروپا صورت گرفت اما از صفر شروع کردند ولی این کشورها چجوری ساخته شدند؟ نقش هایی که دولت ها در این  کشور ها بازی کردند یک نقش مبتنی بر اقتصاد مردمی بود.
وی در همین راستا اذعان کرد: اقتصادانان کمتر به سیاست اقتصاد مقاومتی توجه می کنند، منظور من از اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد مردمی است نه دولتی اما چطور مردمی؟
استاندار خراسان رضوی در همین راستا افزود: در حوزه واسپاری شهرستان ها مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی را به صورت ناباورانه در قلعه گنج اجرا کردیم و قرار شد یک شرکت توسعه فرهنگی اقتصادی اجتماعی این شهرستان را به عهده بگیرد اما همان دوران هم عده ای باور  نداشتند که این مدل می تواند موفق باشد.
رزم حسینی با بیان این مطلب که چرا سبک مدیریت را بر اساس پایتخت در نظر می  گیریم؟ گفت: چطور در این صورت می خواهیم یک توسعه پایدار اتفاق بیفتد؟ مراد ما از توسعه یک توسعه مستمرو دائمی است.
استاندار خراسان رضوی بیان  کرد:  ما با مدل اقتصاد مقاومتی بروکراسی دولتی را تا حدی دور زدیم و تصمیم سازی را مستقیم به منطقه بردیم و قرار نیست چند سال طول بکشد تا یک تصمیم بگیریم چرا که اگر مدل گذشته درست بود که جمعیت روستاها با کاهش روبرو نمی شد.
وی افزود: با توجه به مدل ما یک نهاد اقتصاد مقاومتی نقش دولت اقتصادی استان را بازی می کند و دولت فقط نقش پشتیبان را بر عهده دارد و تصمیمات وفق مقررات جاریه گرفته می شود.
در ادامه این جلسه رئیس سازمان مدیریت  و برنامه ریزی استان ضمن اشاره به رویکرد اقتصادی استاندار در همین رابطه گفت: تا کنون مجموع ۱۱۲ جلسه اقتصاد مقاومتی در سازمان مدیریت  و برنامه ریزی استان برگزار شده  که در سال ۹۷ فقط ۵۰ جلسه آن انجام شده که در آن به موضوعات مختلف پرداخته شده است.
رضا جمشیدی با ارائه توضیحاتی در خصوص شرح وظایف معاونت های مختلف سازمان متبوعش بیان کرد: در سال گذشته ۲۱ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال اختصاص دادیم که جذبمان توسط دستگاه های اجرای با مشکل مواجه شد و آنطور که می خواستیم مسائل پیش نرفت.
وی در ادامه  ،حضور رزم حسینی را در استان فرصتی مغتتم دانست و گفت: با نگاه ویژه ای که ایشان برای حل مسائل اقتصادی دارند اتفاقات خوبی خواهد افتاد.
جمشیدی خطاب به استاندار اذعان کرد: به شما این اطمینان را می دهیم که ما هم تلاش خواهیم کرد به حل مسائل استان کمک بکنیم و شاهد رشد و توسعه استان باشیم.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *