خبر فرهنگی

هویت مذهبی پیرامون حرم رضوی دیده نمی‌شود

وزیر راه و شهرسازی : هویت مذهبی پیرامون حرم رضوی دیده نمی‌شود

وزیر راه و شهرسازی در نشست با مدیران کل راه و شهرسازی و رؤسای عمران و بهسازی شهری استان‌ها گفت: وضعیت فعلی پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) یکی از مثال‌های بارز مکانی‌ است که مظهر دیانت و تشیع در کشور بوده‌است ولی امروزه هیچ هویت مذهبی در آن دیده نمی‌شود.

عباس آخوندی در نشست با مدیران کل راه و شهرسازی و رؤسای عمران و بهسازی شهری استان‌ها درباره توجه به رویکرد بازآفرینی شهری اظهارکرد: بدون شک فکر بازآفرینی شهری، مهم‌ترین مسئله ایران محسوب‌می‌شود که متأسفانه درباره آن اجماعی در کشور وجود ندارد.

به گزارش مهر، وی با بیان اینکه نیاز به حفظ یکپارچگی هویتی به شدت در کشور احساس می‌شود، گفت: قطعا تمامیت ارضی تنها یک موضوع فیزیکی نبوده است و اگر یکپارچگی هویتی وجود نداشته باشد، تمامیت ارضی نیز معنایی نخواهد داشت و همه به دنبال استقلال‌طلبی هستند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: وضعیت فعلی پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) یکی از مثال‌های بارز این مسئله است، مکانی‌که مظهر دیانت و تشیع در کشور بوده‌است ولی امروزه هیچ هویت مذهبی در آن دیده نمی‌شود، از سوی دیگر تهران با آن همه سابقه تاریخی امروز چه حالی دارد؟ آیا چیزی از آثار تاریخی و یکپارچگی هویتی در آن دیده می‌شود؟
آخوندی کیفیت زندگی شهری و ثروت در شمال و جنوب تهران را به هیچ وجه قابل مقایسه ندانست و افزود: توجه به بافت‌های تاریخی و میانی شهرها راه حل اصلی رفع نبود یکپارچگی موجود در شهرها است. جامعه‌شناسان همواره درباره بی‌توجهی به مسائل اجتماعی هشدار می‌دهند و معتقدند تداوم این روند به مشکلات امنیتی نیز ختم خواهد شد، بنابراین باید بگوییم که اگر خواستار جلوگیری از بحران‌های امنیتی در کشور هستیم باید به بافت میانی، فرسوده و حاشیه‌ای موجود در شهرهایمان توجه کنیم.
وی با بیان اینکه امروز شاهد ۱۹ میلیون بد مسکن در کشور هستیم، گفت: توجه به این مطلب نشان می‌دهد که سیاست‌های گذشته و بخشی‌نگری، کیفیت زندگی را ارتقا نخواهد داد بلکه باید از این پس زندگی و انسان‌ها را به جای پروژه در محلات هدف قرار دهیم و برای آن‌ها تلاش کنیم.
وزیر راه و شهرسازی، حرکت به سمت محله محوری را اصلی‌ترین و صحیح‌ترین اقدام در بازآفرینی شهری دانست و افزود: توجه به بخش مسکن و توسعه آن به صورت مکرر در شرایط امروز اعلام می‌شود، من نیز با این امر موافق هستم ، ولی نکته مهم آن است که در این راستا قصد داریم همچنان برای توسعه مسکن، شهر را گسترش دهیم و یا آنکه می‌خواهیم آن را در مفهوم بازآفرینی حل کنیم؟آخوندی همچنین تاکیدکرد: قطعا وزارت راه و شهرسازی بدون همکاری با شهرداری‌ها نیز در این راه موفق نخواهد بود، این دو سازمان باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا استخوان‌بندی محلات، ایجاد و حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *