خبر

تکمیل و راه‌اندازی خط ۳ قطارشهری مشهد

شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در دهمین جلسه علنی خود به لایحه شهرداری مبنی بر دریافت تسهیلات مالی خارجی فاینانس به مبلغ یک هزار و ۲۰۶ میلیون دلار برای تکمیل و راه‌اندازی خط ۳ قطار شهری مشهد رای مثبت داد.
به گزارش مشهد فردا به نقل از شهرآراآنلاین ، دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر در دوره پنجم، بعد از صحبت‌های رییس شورا، مدیر کل سازمان انتقال خون و تقدیر از فرزند شهید منفرد و افراد تاثیرگذار در حادثه ۲۳ آذر بیمارستان امام رضا(ع) ، در دومین دستور کار خود به بررسی لایحه دو فوریتی شهرداری در خصوص کمک به نیروی انتظامی پرداخت.

در متن لایحه شهرداری آمده بود که به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود به منظور تحقق نظم و انضباط ترافیکی و مدیریت و راهبری بهینه ترافیک در معابر سطح شهر کاهش حجم و شدت ترافیک و حضور به موقع پلیس راهنمایی و رانندگی در صحنه‌ها و حوادث رانندگی و رسیدگی به آنها که مستلزم تامین تجهیزات مناسب از جمله خودرو سواری و موتورسیکلت در این زمینه می‌باشد به نیروی انتظامی خراسان رضوی براساس تعهدات توافق شده دولت کمک نماید.
احمد نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر در مخالفت با دو فوریت این لایحه اظهار داشت: این لایحه نیاز به بررسی بیشتر در کمیسیون‌های تخصصی دارد و نیاز به دو فوریت ندارد و حداکثر با یک فوریت باید بررسی شود.
در ادامه جلسه با توجه به عدم حضور نمایندگان شهرداری مشهد جهت پاسخگویی به سئوالات اعضا در مورد این لایحه دو فوریتی، رییس شورای اسلامی شهر دو فوریت لایحه را به رای گذاشت که با ۱۳ رای مخالف، دو فوریت آن رای نیاورد.
در ادامه ۱۱ نفر از اعضای شورای پنجم به یک فوریت این لایحه رای مثبت دادند.
دریافت فاینانس ۱۲۰۶ میلیون دلاری برای تکمیل و راه‌اندازی خط ۳ قطارشهری مشهد
سومین دستور کار این جلسه علنی نیز به بررسی نظریه کمیسیون اقتصادی که ترکیبی از نظریه کمیسیون‌های حمل و نقل و ترافیک، عمران و شهرسازی و برنامه و بودجه، در زمینه دریافت تسهیلات مالی خارجی فاینانس برای اجرای خط ۳ قطارشهری مشهد مقدس بود، اختصاص داشت.
با تصویب این لایحه به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود مستند به ماده ۵ و ۶ قانون حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی شهری و حومه و بند الف تبصره ۳ ماده واحده قانون بودجه کل کشور و ماده ۵۷ قانون برنامه ششم توسعه نسبت به پیگیری و دریافت تسهیلات مالی خارجی فاینانس برای تکمیل و راه‌اندازی پروژه خط ۳ قطارشهری مشهد مقدس، حد فاصل انتهای بولوار امیریه تا شهرک ابوذر به طول ۲۸.۵ کیلومتر به مبلغ یک هزار و ۲۰۶ میلیون دلار براساس جدول پیوست و با رعایت بندهای زیر اقدام نماید:
۱.با توجه به تعهد دولت به استناد تبصره ماده ۶ قانون حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی شهری و حومه، شهرداری مشهد مقدس مجاز است بازپرداخت اصل و سود تسهیلات مذکور را تا میزان ۵۰ درصد در سررسید و در بودجه‌های سنواتی دوره‌های مورد توافق، تعهد و پرداخت نماید.
۲.شهرداری مشهد مقدس باید تامین واگن مورد نیاز خط ۳ قطار شهری را طبق ماده ۵۸ قانون برنامه ششم توسعه از دولت پیگیری و مطالبه نماید.
۳.با توجه به پیشرفت فیزیکی فعلی پروژه و ضرورت تکمیل فاز اول ساخت خط ۳ قطار شهری شهر مشهد از محل منابع شهرداری، دولت و اوراق مشارکت مرحله اول و دوم، شهرداری مشهد مقدس مجاز است پانزده درصد سهم کارفرما را از هزینه‌های بسته فاینانس در قالب هزینه خرید ناوگان ۲۱۰ واگن، هزینه خدمات فنی مهندسی، خرید املاک و پرداختی‌های انجام شده و قابل انجام در فاز اول منطور نماید.
۴.شهرداری مشهد مقدس مجاز است بانک عامل خود را از بانک‌های مورد تایید بانک مرکزی و با ارائه وثائق و شرایط مناسب، انتخاب و برای دریافت مجوز ماده ۶۲ قانون محاسبات عمومی کشور به سازمان برنامه و بودجه کشور معرفی نماید.
تبصره۱.شهرداری مشهد مقدس موظف است ظرف مدت سه ماه نسبت به تهیه و ارائه برنامه تامین مالی جهت پرداخت پنجاه درصد اصل و سود تسهیلات خارجی معادل سهم شهرداری در سررسید مقرر، با اولویت استفاده از پتانسیل‌های اقتصادی و حمل و نقل محور TOD با ایجاد و واگذاری فضاهای خدماتی و تبلیغاتی اقدام نماید.
تبصره۲.شهرداری مشهد مقدس موظف است فهرست دارائی‌هایی که از محل فاینانس تهیه یا احداث می‌گردد را به تصویب کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها برساند.
تبصره۳.شهرداری مشهد مقدس موظف است فعالیت‌های اقتصادی لازم جهت بازپرداخت ۵۰ درصد اصل و سود تسهیلات خارجی معادل سهم شهرداری در پروژه را پیش بینی و تاثیرات ان را در بودجه سنواتی منظور نماید.
تبصره۴.شهرداری مشهد مقدس موظف است تدابیر لازم جهت جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی شهرداری بدلیل ریسک افزایش نرخ ارز را از طریق بیمه یا تضامین دولتی و غیره اتخاذ تصمیم نماید.
پرداخت تسهیلات بانکی به طرح‌های ساماندهی و انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده
دستور کار بعدی این جلسه، بررسی نظریه کمیسیون‌های برنامه و بودجه، خدمات شهری، عمران و شهرسازی و اقتصادی در زمینه الحاق یک تبصره به مصوبه آیین نامه پرداخت تسهیلات بانکی به طرح‌های ساماندهی و انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده به محل‌های مجاز بود.
نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر در این رابطه گفت: در حال حاضر فقط پول شهرداری وام داده می‌شود که ما پیشنهاد داده‌ایم رایزنی شود تا از منابع خود بانک‌ها نیز وام پرداخت شود.
علیزاده، مدیر امور مالی شهرداری مشهد مقدس نیز در این خصوص عنوان کرد: فقط بانک رسالت می‌تواند اینگونه تسهیلات را پرداخت نماید که ما بخشی از وجوه شهرداری را به آن بانک سپرده‌ایم. ما از این سپرده‌‌ها در نزد این بانک سود نیز دریافت می‌کنیم.
ودیعی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر تصریح کرد: قرار بود فقط به افراد و تعاونی‌ها وام پرداخت شود که نباید این روند تغییر یابد.
حسینی پویا، رییس کمیسیون حقوقی نیز خاطرنشان ساخت: قرار نیست شهرداری وامی پرداخت کند بلکه قرار است از محل وجوه شهرداری، بانک وام بدهد و خودش نیز تضامین دریافت نماید که این مهم باید در مصوبه اشاره شود.
در ادامه نظریه کمیسیون برنامه و بودجه در این خصوص به تصویب رسید.
ماده واحده: سه تبصره به مصوبه قبلی در زمینه ایین نامه پرداخت تسهیلات بانکی به طرح‌های ساماندهی و انتقال مشاغل مزاحم و الاینده به محل‌های مجاز، به شرح زیر الحاق شد:
تبصره ۱ الحاقی: به منظور تسهیل و تسریع به منظور تسهیل و تسریع در فرآیند انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده و توسعه و گسترش مجتمع‌های لازم، به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود با توجه به شرایط هر پروژه و در صورت تایید کارگروه تصویب مندرج در آیین نامه، از طریق اعتبار کسب شده از وجوه اداره شده شهرداری نزد بانک‌های عامل، تسهیلات بانکی به مبلغی معادل مجموع قابل اعطا به کلیه اعضا را به شرکت تعاونی ساماندهی یا سرمایه‌گذار متقاضی، پرداخت و تضامین لازم را از آن‌ها دریافت کند.
تبصره۲ الحاقی:استفاده افراد از این تسهیلات به صورت مستقیم یا از طریق شرکت تعاونی ساماندهی یا سرمایه‌گذاران، فقط برای یک نوبت خواهد بود.
تبصره ۳ الحاقی: شهرداری مشهد مقدس مکلف است نسبت به اخذ تعهدات قانونی از شرکت‌های تعاونی یا سرمایه‌گذاران در خصوص عدم هرگونه نقل و انتقال واحد مربوطه به تسهیلات کیرنده تا زمان تصفیه تسهیلات دریافتی اقدام نماید.
اصرار شورای شهر بر ۴ مصوبه خود در پاسخ به نامه فرمانداری
پنجمین دستور کار این جلسه علنی نیز به بررسی نظریه کمیسیون‌های خدمات شهری و حقوقی در خصوص نامه فرمانداری مشهد مقدس در زمینه مصوبه تمدید قرارداد واگذاری ایستگاه‌های آتش‌نشانی اختصاص یافت.
محمد حاجیان شهری، رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر در این باره بیان کرد: با توجه به اینکه ما قبلا این موضوع را تعیین تکلیف نکرده بودیم لذا بر مصوبه شورای شهر اصرار داریم زیرا در مصوبه شورای شهر بر خصوصی‌سازی تاکیدی نکرده‌ایم و فقط بر تعیین تکلیف وضعیت ایستگاه‌های واگذار شده تاکید شده است.
در ادامه نظریه کمیسیون حقوقی به تصویب رسید.
تاکید بر مصوبه تعیین بهای خدمات اتوبوسرانی
دستور کار بعدی دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز به بررسی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه و حمل و نقل و ترافیک در باره نامه فرمانداری مشهد مقدس در خصوص تعیین بهای خدمات اتوبوسرانی اختصاص یافت.
مجتبی بهاروند، رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در این رابطه گفت: نظر به اینکه یارانه نقدی شهرداری به خطوط اتوبوسرانی بابر تراکنش جابجایی مسافر پرداخت می‌گردد و عدم استفاده از من کارت توسط شهروندان موجب محروم شدن آنان از یارانه می‌شود لذا به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود با ایجاد ساز و کار لازم و پس از اطلاع رسانی مناسب، بهای خدمات اتوبوسرانی و مینی‌بوسرانی را از مسافرانی که توسط مشهدکارت و یا سایر روش‌های الکترونیکی پرداخت نمی‌نمایند تا سقف بهای تمام شده خدمات بصورت نقدی دریافت نماید.
بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز متن نظریه کمیسیون را قرائت نمود که اعضا به آن رای مثبت دادند. بر این اساس با توجه به اینکه مصوبه قبلی بر مبنای مصوبه سال ۱۳۹۴ شورای اسلامی شهر و در سقف بهای تمام شده خدمات خطوط بوده ( که در همان زمان به تایید فرمانداری محترم رسیده است) و نیز با هدف جهت دهی پرداخت بهای خدمات توسط مسافران به سمت پرداخت هدشمند(با مشهد کارت با کیپاد) و همچنین با توجه به عدم افزایش بهای نقدی خدمات از سال ۱۳۹۴ با ذکر این مطلب که قیمت نقدی اعلام شده کمتر از بهای تمام شده می باشد، بر مصوبه قبلی تاکید می‌گردد.
شهناز رمارم، عضو هیئت ریسه شورای اسلامی شهر نیز بیان داشت: ما می‌خواهیم بگوییم این مبلغ تعیین شده نه جریمه است نه افزایش بلیت. لذا بر نظریه کمیسیون اصرار داریم.
علی اصغر نیشابوری، مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد مقدس نیز اظهار کرد: نظر ما این است که شهروندانی که بهای خدمات را با مشهد کارت پرداخت نمی‌کنند باید بهای تمام شده را بپردازند.
اصرار شورا بر مصوبه عدم تعلیق یا توقف اجرای پروژه‌های عمرانی در بخش‌های فاقد خلاف
اما نامه دیگر فرمانداری مشهد مقدس در مخالفت با مصوبات شورای شهر به مصوبه عدم توقف یا تعلیق اجرای پروژه‌های عمرانی در بخش‌های فاقد خلاف اختصاص داشت.
محمد هادی مهدی نیا، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامکی شهر در این خصوص اذعان داشت: ساختمان‌هایی که در بخش‌هایی از آنها تخلفاتی وجود دارد قبلا همه بخش‌های آن ساختمان پلمب می‌شد که ما برای جلوگیری از لطمه دیدن اشتغال مصوبه‌ای گذراندیم تا اگر ساختمان امکان تفکیک بخش تخلف‌دار با بخش بدون تخلف را دارد فقط بخش‌های دارای تخلف پلمب شود و بقیه ساختمان به کار خود ادامه دهد.
وی افزود: در قانون آمده است که شهرداری می‌تواند با تخلفات ساختمانی برخورد کند پس این موضوع از اختیارات شهرداری‌ها می‌باشد و شهرداری می‌تواند این مصوبه را اجرایی نماید.
نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی نیز بیان داشت: بخشی که تخلف ندارد اگر جلویش گرفته شود باید همه معترض شوند زیرا اشتغال لطمه می بیند.
اعضا با رای خود بر مصوبه شورای شهر تاکید کردند.
با عنایت به اینکه در متن قانون ۱۰۰ شهرداری ها از واژه می تواند استفاده شده است (شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی ساختمانهای بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه بوسیله مامورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشد جلوگیری کند) لذا موضوع مغایر ماده صد شهرداری ها نبوده و بر تایید مصوبه قبلی تاکید می گردد.
اصلاح مصوبه پرداخت خسارت‌های اقاله قرارداد ساختمان کاوش پی
آخرین دستور کار این جلسه علنی نیز پاسخ به آخرین نامه فرمانداری در مورد پرداخت خسارت‌های اقاله قرارداد ساختمان کاوش پی بود.
محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این بخش و قبل از آغاز بررسی این دستور کار اظهار داشت: در برخی از دستور کارهای این جلسه علنی مدیران مربوطه از شهرداری حضور نداشتند که تذکر جدی دهم به شهرداری که در طرح‌ها و لوایح باید حضور داشته باشند و اگر این موضوع تکرار شود اخطار کتبی داده می‌شود.
احمد نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر در مورد این دستور کار گفت: قبلا فقط نوشته بودیم با پرداخت هزینه‌ها موافقیم که به این صورت اصلاح نمودیم که با اقاله قرارداد معاوضه ساختمان کاوش پی و پرداخت هزینه‌های انجام شده به شرح جدول پیوست مورد تایید قرار گرفت.
این اصلاحیه با ۱۴ رای تصویب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *