خبر

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی ضرورت اجرای صحیح ثبت برای حفظ حقوق مردم

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت:اجرای صحیح ثبت ،یک ضرورت برای حفظ حقوق مردم است به گزارش مشهد فردا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،مرکز خراسان رضوی ،حجت الاسلام و المسلمین علی  مظفری در همایش استانی دفاتر رسمی ثبت اسناد در مشهد در جمع سردفترداران و دفتر یاران خراسان رضوی افزود: امروزه با شرایط جامعه و گستردگی معاملات به ثبت رساندن معاملات جزوی از واجبات شرعی عقلی و قانونی است.

وی بیان کرد:حفظ مالکیت اشخاص واجب است و مقررات دینی که برای حفظ مال و جان و ناموس مردم وضع شده است، یکی از پایه های اساسی امنیت در جامعه است.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی ادامه داد: مال مردم نباید مورد تعرض اشخاص دیگر قرار گیرد و در صورت اتفاق افتادن شخص با اسانترین  راه می تواند حقش را بگیرد و لازمه اش این است که برای احراز مالکیت ،مستند قابل قبولی داشته باشد و این اجرای قانون ثبت را واجب می کند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی تاکید کرد: دستگاه قضا دنبال جلب رضایت مردم نیست بلکه به دنبال اجرای قانون است لذا همیشه موجبات رضایت مردم را فراهم نمی کند. مدیریت دستگاه قضا با خواسته مردم تنظیم نمی شود بلکه با ابلاغ ولی فقیه تنظیم می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مظفری با تاکید براینکه اگر قانون ثبت صحیح و فراگیر انجام شود ورودی پرونده های تخلفات به دادگستری را کاهش میدهد،گفت: ترویج قانون ثبت باعث پیشگیری از وقوع جرم خواهد شد هم اکنون تعداد اسناد ثبت شده پیش فروش ساختمان در دفاتر ثبت خراسان رضوی حدود ۷۰ مورد است که این میزان با توجه به حجم ساخت و ساز در استانی شش میلیون نفری بسیار کم و اسفبار است.

وی افزود:گاهی دستگاه قضا به دلایلی مورد هجمه های مختلف قرار می گیرد که نمونه آن در زمینه اجرای قانون ثبت ازدواج است.  ثبت نکردن  ازدواج به هر دلیلی جرم است و با مطرح شدن این موضوع  هجمه هایی علیه دادگستری صورت گرفت و محکوم شدیم به اینکه چرا در راستای پیشگیری از تضییع حقوق زنان، قانون را  اجرایی می کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *