علمی و فناوری

افتتاح بانک خون مشهد، شاید ٣٠ سال دیگر

۸ سال پیش ساختمان انتقال خون خراسان رضوی -واقع‌ در انتهای خیابان سناباد مشهد- برای توسعه این مرکز و راه‌اندازی بانک خون جامع و بزرگ در شرق کشور تخریب شد.

بنیامین یوسف‌زاده-به گزارش مشهد فردا به نقل از شهرآراآنلاین، براساس برآوردهای مدیران وقت در این حوزه، قرار بود در یک بازه کوتاه به‌جای این ساختمان مجموعه جدید و مدرنی در همان محل ساخته شود که مکانی همه‌جانبه در شرق کشور برای فرآوری یکی از حیاتی‌ترین ماده‌های روی کره زمین باشد. با‌این‌‌حال پس از گذشت بیش از هشت سال از آغاز عملیات اجرایی این مرکز، کار ساخت آن تنها ٣۴درصد، یا به‌عبارتی سالانه ۴.۵ درصد، پیشرفت فیزیکی داشته، تاجایی‌که مدیرکل انتقال خون استان با اعلام این مطلب می‌گوید: «ای کاش ساختمان قدیم خراب نمی‌شد.»

به گزارش شهرآرا، دکتر حمیدرضا اسلامی این گلایه را که بارها و بارها نیز در مقاطع مختلف مطرح کرده است، می‌گوید: سال گذشته مبلغ ۵میلیارد تومان برای ادامه روند اجرایی این مجموعه اختصاص پیدا کرد، اما به‌دلیل کمبود شدید منابع مالی سازمان، تنها ٢۶٠میلیون تومان از آن محقق شد.
وی با‌اشاره‌به پیمانکار این پروژه که اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی است، می‌افزاید: این پیمانکار فقط برای رسیدن به نقطه صفر پروژه بیش از یک‌میلیارد و ۵٠٠میلیون تومان از انتقال خون طلبکار است. به گفته مدیرکل انتقال خون استان امسال نیز در بودجه، مبلغ ۴میلیارد و ۶٠٠ میلیون تومان دیگر به این پروژه اختصاص پیدا کرده است که با روند فعلی پرداخت‌ها، این پروژه شاید تا ٢۵ تا ٣٠سال آینده نیز به بهره‌برداری نرسد.
اعتباراتی که کُند تخصیص پیدا می‌کند
صحبت‌های چندی پیش پورفتح‌ا…، مدیرعامل مشهدی سازمان انتقال خون کشور، با شهرآرا نیز مهر تأییدی بر کلام حمیدرضا اسلامی است که به‌نوعی کلاف سردرگم ساختمان پرماجرای انتقال خون در شهر امام رضا(ع) را تنها با نوشداروی اعتبارات میسر می‌داند.
پورفتح‌ا… با‌اشاره‌به تاریخچه ساختمان قدیم انتقال خون مشهد از نابخردی افرادی که باعث تخریب این ساختمان و طرح‌ریزی بنای جدید بدون‌در‌نظر‌گرفتن اعتبارات و ملزومات مورد‌نیاز آن شدند، گلایه می‌کند و می‌گوید: هنوز بسیاری از مشهدی‌ها، خیابان سناباد این شهر را با ساختمان انتقال خون عجین‌شده می‌دانند. با‌این‌حال هشت سال پیش در دولت وقت، تصمیمی نادرست مبنی‌بر تخریب این ساختمان و ساخت مجموعه‌ای بزرگ گرفته شد که تاکنون تنها حدود ٣٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.دومین دور سفر ریاست‌جمهوری در قالب سفرهای استانی رئیس دولت‌های نهم و دهم به استان بود که مقرر شد بزرگ‌ترین پروژه استانی انتقال خون کشور در مشهد رقم بخورد و همان زمان هم قولی که داده شد، این بود که این پروژه سه‌ساله به بهره‌برداری می‌رسد. هرچند سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان، در جریان افتتاح طرح‌های درمانی استان درخصوص وضعیت بلاتکلیف ساختمان انتقال خون سناباد، جوابی سربالا به خبرنگار شهرآرا می‌دهد اما دارابی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در همین رابطه مشکل اعتباری را بزرگترین مانع اجرای پروژه مذکور می‌داند و می‌گوید: پروژه‌های درمانی و بهداشتی مختلفی در استان و مشهد در حال ساخت و اجراست و درصورت تحقق بودجه‌های لازم، این مجموعه نیز در مدت زمانی مشخص به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.
آتش‌سوزی به‌دلیل کمبود امکانات
اما مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی قصه پرغصه بلاتکلیفی ساختمان انتهای سناباد را آغازی برای به‌وجود‌آمدن مشکلاتی زنجیره‌ای برمی‌شمارد که گریبان «خون‌یاوران» استان را گرفته است؛ مسائلی همچون کمبود فضای لازم در ساختمان انتقال خون مشهد در میدان تقی‌آباد مشهد (اصلی‌ترین مرکز دریافت و پردازش فرآورده‌های مختلف خونی) و نیاز به تجهیزات پشتیبان برای انجام بهینه این فرآیند، گواه نارسایی‌هایی است که اسلامی از آن‌ها سخن می‌گوید.حتی به گفته اسلامی در یک ماه‌و‌نیم گذشته دو مرتبه، تابلوی برق مرکز انتقال خون تقی‌آباد به‌دلیل نیاز زیاد سانتریفیوژهای این مجوعه به انرژی، آتش گرفته و در فضای فعلی عملا امکان ارتقای این سامانه همگام با نیازهای موجود وجود ندارد.
تا ٢ سال آینده به مشکل می‌خوریم
اسلامی می‌گوید که درصورت در مدارنیامدن ساختمان جدید در طول دو سال آینده مشکلاتی رخ خواهد داد. او ادامه می‌دهد: برای اتمام این مجموعه به حدود ٢٠ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با‌توجه‌به بودجه‌های موجود و تحقق‌نیافتن مناسب آن‌ها، از خیّران سلامت تقاضا می‌کنم در این حوزه نیز ورودی جدی داشته باشند.اسلامی با بیان اینکه مصوبه کمیسیون ماده ٢٧ را نیز برای اجرای مشارکتی این پروژه گرفته‌ایم، تصریح می‌کند: در همین راستا در کنار مذاکراتی که با بنیاد سلامت آستان قدس رضوی صورت گرفته، با چند بانک و همچنین دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز رایزنی‌هایی شده است که در‌صورت قطعی‌شدن، اتفاقات بسیار خوبی را در این قسمت شاهد خواهیم بود.
مدیرکل انتقال خون استان همچنین در واکنش به موضوع اعلام آمادگی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برای ارائه زمینی مناسب در شهرک سلامت استان به‌جای ساختمان در‌حال‌ساخت فعلی می‌گوید: فروش ساختمان فعلی و نیمه‌کاره انتقال خون سناباد به‌هیچ‌وجه به صلاح نیست، زیرا در‌صورت فروش و واریز‌شدن مبلغ حاصل از آن به خزانه، معلوم نیست که چه زمانی پولش به انتقال خون بازگردد.
رئیس سازمان مدیریت‌و‌برنامه‌ریزی خراسان رضوی چندماه پیش برای رفع مشکل ساختمان انتقال خون، پیشنهادی خطاب به مدیران این سازمان داده بود که ظرفیت تهاتر و جانمایی زمین جدید در شهرک سلامت استان وجود دارد.
افتتاح پایگاه انتقال خون اطراف حرم پس از سال‌ها انتظار
اسلامی در خلال دل‌نگرانی‌هایش برای ساختمان سناباد، به شهروندان مشهدی خبر خوشی درباره افتتاح پایگاه انتقال خون اطراف حرم پس از سال‌ها انتظار می‌دهد و می‌گوید: با همکاری آستان قدس رضوی و با اعتباری بالغ‌بر ۴٠٠ میلیون تومان این طرح تا ١٠ روز آینده در کنار بازارچه شهید آستانه‌پرست در محدوده حرم امام هشتم(ع) به بهره‌برداری خواهد رسید.
ابراهیم صنیعی، مدیر فنی و اجرایی اداره کل راه و شهرسازی استان نیز با تأیید صحبت‌های اسلامی در این‌باره می‌گوید: پروژه تاکنون ٣۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طی قرارداد اول پی‌ریزی آن انجام شده است. در قرارداد دوم هم ۵٠ درصد اسکلت فلزی اجرا شده است. ضمن اینکه در لایحه ٩٧سال برای این پروژه ۴ میلیارد و ۶٠٠ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *