خبر مطلب ویژه

ششمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در خراسان‌رضوی برگزار می‌شود

به گزارش  مشهد فردا به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده در نشست خبری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم، که در اداره اوقاف برگزار شد؛ با بیان اینکه امسال ششمین سال برگزاری این آزمون است؛ افزود: طرح تربیت حافظان قرآن کریم از سال ۱۳۹۱ و در لبیک به فرمان قرآنی رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت بیش از ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآن کریم برگزار شد.
ثبت نام بیش از ۱۰۰ هزار نفر طی پنج ساله گذشته در آزمون سراسری حفظ قران کریم
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در ابن طرح قرار بود طی چهار سال، یک میلیون حافظ قرآن کریم توسط اوقاف تربیت شوند که اجرای موفق طرح موجب تمدید طرح شد.
وی تعداد ثبت نام کنندگان در پنج ساله گذشته را ۱۰۲ هزار و ۵۸۶ نفر عنوان کرد و افزود: از این تعداد ۱۴هزار و ۲۰۶ نفر موفق به اخذ گواهینامه شده و از ۱۳۶ نفر از این عزیزان که موفق به اخذ گواهینامه شده اند، تجلیل به عمل آمده است.
وی با بیان اینکه این طرح طی این سال ها با همکاری ۲۰۰۷ مربی در قالب ۳۱۴۹ کلاس آموزشی اجرا شد؛ عنوان کرد: ۷۶۶ نفر طی این سال ها به دوره های تربیت مربی قم اعزام شده اند.همچنین طرح آموزش غیرحضوری قرآن کریم از سال ۱۳۹۲ و برای اولین بار در کشور با راه اندازی برنامه رادیویی گامی به سوی نور در استان اجرایی شد.۹ هزار ۴۸۸ نفر نیز از طریق آموزش مجازی قرآن کریم را حفظ کرده اند.
به گفته وی در سال جاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم به عنوان بزرگترین رویداد حفظ قرآن کریم در استان هم-زمان با کل کشور با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.
احمد زاده علت برگزاری آزمون به صورت مشترک را هم افزایی و جلوگیری از موازنه کاری عنوان کرد و گفت: در سال جاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم به عنوان بزرگترین رویداد استانی با هدف شناسایی و معرفی نخبگان قرآنی، سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی مجموعه ها و دستگاه های قرآنی، تقویت وحدت و هم افزایی مجموعه های قرآنی، بروزرسانی بانک جامع اطلاعات قرآن کشور و تشویق و انگیزه بخشی به علاقه مندان فعالیت های قرآنی در حوزه حفظ و مفاهیم قرآن و اهل بیت (ع) برگزار می شود.
وی زمان ثبت نام در آزمون را ۱۸ تا ۳۰ دی‌ ماه ۹۶ عنوان کرد و افزود: داوطلبان با مراجعه به سایت آزمون به نشانی quranedu.ir به صورت فردی و گروهی می توانند ثبت نام کنند.
وی اظهار کرد: این آزمون در ۴ موضوع و در ۲۶ رشته شامل ۱۲ رشته حفظ ترتیبی، ۴ رشته حفظ موضوعی، ۵ رشته ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، ۲ رشته تدبر در قرآن و ۳ رشته معارف اهل بیت (ع) برگزار می شود.
وی در خصوص شرایط و جنسیت شرکت کنندگان گفت: بزرگسالان شرکت¬کننده در رشته حفظ کل قرآن کریم پس از قبولی در آزمون کتبی باید در آزمون شفاهی هم شرکت کنند.
شرکت کنندگان در شرایط سنی تا پایان مقطع ابتدایی فقط در آزمون شفاهی شرکت میکنند؛ شرکت کنندگان در سایر رشته ها (بزرگسالان شرکت کننده در غیر از رشته حفظ کل) فقط در آزمون کتبی شرکت میکنند. همچنین شرکت در آزمون محدودیت جنسیتی و سنی ندارد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در خصوص زمان آزمون گفت: آزمون کتبی تمام رشته ها پنجشنبه ۱۰ اسفند ۹۶ ، آزمون الکترونیکی درک معنا و تدبر در قرآن: شنبه ۱۲ اسفند ماه از ساعت ۸ تا ۲۰، آزمون شفاهی حفظ قرآن ویژه دانش آموزان مقطع ابتدایی: شنبه ۱۲ تا ۱۷ اسفند ماه و آزمون شفاهی حفظ قرآن ویژه بزرگسالان حافظ کل: شنبه ۱۲ تا ۱۷ اسفند ماه برگزار می شود.
وی با اشاره به مکان آزمون اظهار کرد: آزمون کتبی در تمامی مراکز شهرستان¬های استان برگزار می شود؛ در شهرها و مکان-هایی که حداقل ۲۰ نفر شرکت کننده درآزمون داشته باشند می توان در آن نسبت به برگزاری آزمون اقدام نمود.
وی از جمله نکات قابل توجه در آزمون را برگزاری آن با استانداردهای سازمان سنجش عنوان کرد و افزود: انجام فرآیندهای ثبت¬نام و صدور کارت ورود به آزمون به صورت الکترونیکی، چاپ و توزیع دفترچه آزمون و پاسخنامه¬ها، تصحیح سیستمی پاسخنامه¬هاو اعلام نتایج و دسترسی به گواهی¬نامه از طریق سایت با استانداردهای سازمان سنجش است.
وی با بیان اینکه صدور کارت ورود به آزمون از ۱۵ بهمن تا ۹ اسفند از طریق سایت ثبت نام صورت می گیرد؛ اظهار کرد: هر داوطلب می تواند حداکثر در ۴ رشته و از هر موضوع یک رشته شرکت کند.
احمد زاده بیان کرد: حد نصاب قبولی در آزمون های کتبی و الکترونیکی ۷۰ به بالا و در آزمون شفاهی ۷۵ به بالا است و حائزین نمره ۹۵ به بالا لوح تقدیر اهدا می شود و به ۳۰۰۰ نفر از منتخبین آزمون هدایای ارزنده ای تقدیم می شود.
وی در خصوص تفاوت های این آزمون با آزمون های گذشته گفت: تصحیح پاسخنامه ها در سال جاری طبق تفاهم با موسسه موقوفه قلم چی به صورت سیستمی انجام می شود و نتایج آزمون در روز بعد آزمون قابل رویت می باشد اما در سال گذشته به صورت دستی انجام می شد.
وی بیان کرد: امسال تا امروز ۶ هزار و ۳۹ نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند که بیش از ۸۵ درصد ثبت نام کننده ها خانم هستند و در بین مراکز استان ها مشهد با ۱۹۴۱ نفر، کاشمر ۶۳۳ نفر، سبزوار ۵۳۴ نفر، گناباد ۴۲۵ نفر در رتبه های برترثبت نام هستند؛ همچنین در بین موسسات قرانی، موسسه قرانی پردیش کاشمر بیشترین ثبت نام را داشته است.
۱۹۰ موسسه قرانی مجری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم در خراسان رضوی
در ادامه حجت الاسلام محمد تقی کاظمی نسب، معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با اشاره به ویژگی های ششمین آزمون سراسری سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم گفت: این آزمون برپایه مشارکت و هم افزایی صورت گرفته است تا از موازنه کاری جلوگیری شود.
معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی واگذاری فعالیت های قرانی به بخش خصوصی و موسسات قران و عترت را از مهمترین اهداف این آزمون عنوان کرد و افزود: تنها در خراسان رضوی ۱۹۰ موسسه از جمله اداره اوقاف، بقاع متبرکه و … مجری این آزمون هستند که حمایت نیز می شوند.
وی با بیان اینکه این آزمون در ۴۲۰ حوزه در سراسر کشور برگزار می شود؛ عنوان کرد: تا کنون آمار ثبت نام در موسسات قرانی ۲ هزار و ۳۳۴ نفر، امام زادگان و بقاع متبرکه ۲ هزارو ۶۱۳ نفر، داوطلب ازاد ۶۴۹ نفر، مساجد و کانون های فرهنگی و هنری ۲۴۰ نفر، دانشگاهها و موسسات عالی ۵۱ نفر، مدارس ۵۷ نفر، بسیج مردمی ۳۹ نفر، مراکز نظامی ۴ نفر، حوزه علمیه ۲۴ نفر و مراکز اصلاح و تربیت ۳۱ نفر بوده است.
مفاهیم قران کریم به گفتمان تبدیل شود
در ادامه حجت الاسلام ایزدی معاون فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی هدف از این مسابقات را ترویج فرهنگ قرانی در جامعه عنوان کرد و افزود: مقام معظم رهبری همواره بر حفظ قران کریم به منظور انس جامعه با قران، تدبر در قران کریم و تبدیل مفاهیم قران کریم به گفتمان در جامعه تاکید داشته اند که با انجام این اقدامات فرهنگی خواسته ایشان محقق می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *