خبر علمی و فناوری

سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، اجتماعی شدن امر سلامت را نشانه گرفته است

رییس کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خراسان رضوی با اشاره به تصویب و رونمایی از سند پیشگیری از بیماری های غیر واگیر استان، اظهار داشت: این سند اجتماعی شدن امر سلامت را نشانه گرفته است.

به گزارش مشهد فردا دکتر سید جواد حسینی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر استان به همت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تهیه و تدوین شده است خاطر نشان کرد: در این سند نقش تمامی سازمان ها و ارگان های عمومی و دولتی در امر سلامت مشخص و وظیفه هر سازمان برای تحقق اهداف آن تعیین شده است.

وی با بیان اینکه هر سه ماه یک بار وضعیت دستگاه های اجرایی استان در خصوص اجرای سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مورد پایش قرار می گیرد تصریح کرد: برای اجتماعی شدن امر سلامت لازم است عموم جامعه وظیفه خود را بدانند و برای تحقق و دستیابی به آن تلاش کنند.

دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خراسان رضوی نیز در گفتگو با وب دا با بیان اینکه گسترش زندگی شهر نشینی، تغییر سبک زندگی و بروز حوادث ترافیکی و استرس موجب تغییر چهره بیماری ها از واگیر دار به سمت غیر واگیر شده است تصریح کرد: در حال حاضر بیماری  های غیر واگیر به عنوان یک تهدید سلامت نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان به شمار می رود.

دکتر محمد رضا دارابی تصریح کرد: بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها، فشار خون و دیابت از مهمترین بیماری های غیر واگیر به شمار می رود که با تغییر سبک زندگی ، اطلاع رسانی و همکاری و هماهنگی تمامی سازمان ها می توان از بروز آنها پیشگیری کرد.

وی افزود: در حال حاضر ۱۵ درصد از جمعیت جوانان مبتلا به چاقی مرضی هستند که این امر زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت و فشار خون است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه به همین منظور با تلاش محققان، اعضای هیات علمی، نخبگان و صاحبنظران سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر استان تدوین شده است تاکید کرد: مهمترین هدف سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر استان متمرکز بر کاهش ۲۵ درصدی میزان مرگ و میر ناشی از بیمار یهای غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵ است.

کاهش مرگ و میر زودرس ناشی از بیمار یهای غیرواگیر،کاهش میزان تحرک بدنی ناکافی،کاهش در مصرف سدیم،کاهش استعمال دخانیات،کاهش مصرف الکل،کاهش پرفشاری خون،جلوگیری از افزایش میزان چاقی و دیابت،افزایش پوشش دارودرمانی و مشاوره و افزایش پوشش فناور یها و داروهای ضروری برای بیمار یهای غیرواگیر از جمله برنامه هایی است که در این سند دنبال می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *