خبر علمی و فناوری

سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، اجتماعی شدن امر سلامت را نشانه گرفته است

رییس کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خراسان رضوی با اشاره به تصویب و رونمایی از سند پیشگیری از بیماری های غیر واگیر استان، اظهار داشت: این سند اجتماعی شدن امر سلامت را نشانه گرفته است.

به گزارش مشهد فردا دکتر سید جواد حسینی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر استان به همت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تهیه و تدوین شده است خاطر نشان کرد: در این سند نقش تمامی سازمان ها و ارگان های عمومی و دولتی در امر سلامت مشخص و وظیفه هر سازمان برای تحقق اهداف آن تعیین شده است.

وی با بیان اینکه هر سه ماه یک بار وضعیت دستگاه های اجرایی استان در خصوص اجرای سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مورد پایش قرار می گیرد تصریح کرد: برای اجتماعی شدن امر سلامت لازم است عموم جامعه وظیفه خود را بدانند و برای تحقق و دستیابی به آن تلاش کنند.

دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خراسان رضوی نیز در گفتگو با وب دا با بیان اینکه گسترش زندگی شهر نشینی، تغییر سبک زندگی و بروز حوادث ترافیکی و استرس موجب تغییر چهره بیماری ها از واگیر دار به سمت غیر واگیر شده است تصریح کرد: در حال حاضر بیماری  های غیر واگیر به عنوان یک تهدید سلامت نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان به شمار می رود.

دکتر محمد رضا دارابی تصریح کرد: بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها، فشار خون و دیابت از مهمترین بیماری های غیر واگیر به شمار می رود که با تغییر سبک زندگی ، اطلاع رسانی و همکاری و هماهنگی تمامی سازمان ها می توان از بروز آنها پیشگیری کرد.

وی افزود: در حال حاضر ۱۵ درصد از جمعیت جوانان مبتلا به چاقی مرضی هستند که این امر زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت و فشار خون است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه به همین منظور با تلاش محققان، اعضای هیات علمی، نخبگان و صاحبنظران سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر استان تدوین شده است تاکید کرد: مهمترین هدف سند کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر استان متمرکز بر کاهش ۲۵ درصدی میزان مرگ و میر ناشی از بیمار یهای غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵ است.

کاهش مرگ و میر زودرس ناشی از بیمار یهای غیرواگیر،کاهش میزان تحرک بدنی ناکافی،کاهش در مصرف سدیم،کاهش استعمال دخانیات،کاهش مصرف الکل،کاهش پرفشاری خون،جلوگیری از افزایش میزان چاقی و دیابت،افزایش پوشش دارودرمانی و مشاوره و افزایش پوشش فناور یها و داروهای ضروری برای بیمار یهای غیرواگیر از جمله برنامه هایی است که در این سند دنبال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *