یادداشت

سخنی با مدیران تلگرامی !

چیزی بیش از ۶ یا ۷ سال از عمر اولین رسانه هایی که بابرند مشهد در فضای مجازی فعالیت خودرا شروع کرده اند نمی گذرد . رسانه هایی که با قوت زمینه ساز رویدادها و جریان سازی فراوانی درسطح جامعه گردیدند و بعدها باسیاست توسعه رسانه ای وزارت ارشاد مجوز دار نیز شدند .

اما به یکباره ودرمدت کوتاه حجم بسیاری ازاین رسانه ها با پسوند و پیشوند مشهد قارچ گونه راه اندازی گردیدند . البته جای بسی شکر داشت که مشهد درجایگاه قطب رسانه ای کشور بتواند این تعداد رسانه را در خود جای دهد زیرا که قطعا نگاه تیزبین رسانه ها می تواند مردم و مدیران را درسطح شهر وکشور درجریان مسائل مختلف قرارداده و زمینه های تحول را ایجاد نماید.

باورود تلگرام به صفحه های موبایل حتی این قابلیت نیز در شکل گروه وکانال رشد یافت به طوریکه تعداد این رسانه ها که حالا نیاز به مجوز نیز نداشتند به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یافت و درهمین ایام انتخابات ۹۶ مزید برعلت شد تا همگان کانال دار شوند وصاحب رسانه !

قطعا حضور این همه کانال و رسانه بسیار بسیار خوب و دارای اهمیت فوق العاده است اما آنچه که بیش از پیش در این زمینه جای تامل داشته و آزار دهنده است فقدان قانون مشخص و یا حتی نانوشته دربین گردانندگان این گروه ها و کانال هاست تا حداقل حقوق یکدیگر را حفظ کنند .

و اکنون آنچه در فضای رسانه ای شهر رخ میدهد ایجاد و راه اندازی یکسری کانال ها و گروه ها باپسوند و پیشوند مشهد است که طیف خاصی نیز درآن عضویت دارند و عملیات کپی برداری با سرعت فوق العاده ای درحال انجام است .از طرفی تولید خبر و یا گزارشات و تحلیل های کارشناسی فراموش شده و اطلاع رسانی موضوعات به مردم جامعه در پایین ترین حد کیفیت جای گرفته است . و جالب تر انکه به علت عدم حضور مخاطب واقعی و اختصاصی در موضوع مشخص در این کانال ها ، مردم از آنچه دراین جریان تبادل خبر می گذرد اکثرا بی اطلاع و ناآگاه هستند .

همه این معضلات سبب شده است جامعه به حدی برسد که رسانه های خبری تلگرامی دیگر نتواند نیاز خبری جامعه را مرتفع سازد پس به سمت وسوی بهره برداری از فضاهای دیگر این شبکه اجتماعی سوق داده می شوند .

به نظر نگارنده چیزی فراتر از این نیز می توان برای این کانال ها و گروه ها متصور بود تا حداقل رسانه های شهر بتوانند به رسالت واقعی خود در امر اطلاع رسانی به نحو شایسته ای عمل نمایند .

به عنوان نمونه داشتن موضوع شفاف و هدف مشخص دراین مجموعه ها و ازهمه مهمتر احترام به سایر رسانه ها که مهمترین آن عدم کپی برداری و حفظ حقوق مولفین است از اولویت های اصلی گردانندگان این مجموعه ها می بایست قرار گیرد تا رسانه های واقعی از سایر کانال ها متمایز شده و مخاطب مورد احترام قرار گیرد و بتواند رسانه واقعی را به راحتی تشخیص دهد . وواقعا عدم رعایت این موضوعات ضررهای اقتصادی را برای رسانه های واقعی و مخاطبین به همراه خواهد داشت .

پیشنهاد تشکیل انجمن گردانندگان رسانه های تلگرامی در مشهد ولو به صورت مجازی می تواند ضمن احترام به حقوق رسانه ها ، قوانین مورد نیاز این فعالیت رسانه ای و اقتصادی را تبیین نماید .

مشهد فرهنگ – عارف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *