خبر

ارائه بیش از ۲۶ هزار خدمت از محل موقوفات درمانی خراسان رضوی در سال جاری

به گزارش مشهد فردا به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه همایش « مهر تندرستی» در استان خراسان رضوی با هدف ترویج فرهنگ وقف درمانی و بهداشتی با حضور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، مسئولان شهرستان طرقبه شاندیز و جمعی از پزشکان و پرستاران در جوار ضریح مطهر امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام طرقبه برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد احمدزاده؛ مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اظهار کرد: وقف در همه عرصه‌ها بوده و نقش واقفان و خیران در ایجاد مراکز عبادی، مساجد، حسینیه‌ها و بقاع‌متبرکه که همه به دست ما رسیده پر رنگ بوده و ما مدیون آنها هستیم.
وی با اشاره جادوانه ماندن نام و یاد واقفان گفت: اکثر مراکز علمی، مدارس، حوزه‌های علمیه، کتابخانه‌ها از برکات وقف است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: در گذشته بسیاری از خدمات مهم عمومی از جمله منابع آبی، قنات‌ها و چاه‌ها، خطوط مواصلاتی، پل‌ها، جاده‌ها همه از برکات وجود وقف و واقفان در جامعه است.
احمدزاده خاطرنشان کرد: در گذشته حوزه بهداشتی هم مهمترین خدمات را واقفان نیک‌اندیش انجام داده‌اند که نمونه بارز آن وقف حمام‌ها بوده است.
وی با اشاره مراکز درمانی استان خراسان رضوی ادامه داد: ۱۸۰ موقوفه با نیت دارو و درمان در خراسان رضوی وجود دارد که از محل موقوفات منفعتی و متصرفی بیشترین خدمات درمان و بهداشتی را به مردم ارائه می‌دهند.
مدیرکل اوقاف استان خراسان رضوی با اشاره به مراکز درمانی موقوفه استان گفت: درمانگاه«موقوفه عبدالله رضوی» در سوران شاندیز، بیمارستان منتصریه در مشهد، بیمارستان دارالشفاء «قمربنی هاشم» نیشابور و بیمارستان ۲۲ بهمن گناباد از جمله این مراکز هستند.
احمدزاده افزود: ۱۰ هزار و ۱۱۲ نفر در حوزه دارو، ۶هزار و ۸۶۷ نفر خدمات پرستاری، ۲۱۳ نفر در بخش رادیولوژی، ۷هزارو ۳۰۸ نفر در بخش پزشک عمومی، ۱هزارو ۶۶۱ نفر در دندان پزشکی و ۱۸۳ نفر در قسمت سونوگرافی و در مجموع ۲۶ هزار و ۷۳۰ نفر از خدمات درمانی و بهداشتی این موقوفات بهره‌مند شدند.
وی تاکید کرد: در شهرستان طرقبه شاندیز هم مراکز مهم و شاخص درمانی خیریه و موقوفه «علی بن ابیطالب» و « حضرت علی اصغر» بیشترین خدمات درمانی و بهداشتی را به مردم ارائه می‌دهند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی به بزرگترین موقوفه استان خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: موقوفه «عبدالله رضوی» نمونه عالی و سرمایه‌ای جاودانه در عرصه خدمات درمانی و بهداشتی است که به‌طور مستقیم و غیر مستقیم تعداد کثیری از مردم جامعه از آن بهره‌مند می‌شوند.
احمدزاده با اشاره به عرصه‌های جدید وقف تصریح کرد: امروزه عرصه‌های نوین وقف در مقابل دیدگان مردم گسترده و معرفی شده، حوزه‌های علم و فناوری، ایثار و شهادت، ازدواج، قرآن و اشتغال همه از نمونه‌های جدید وقف است که به مردم معرفی و تبلیغ شده است.
وی افزود: شعار همه واقف باشیم را با وقف مشارکتی آسان کرده‌ایم تا همه بتوانند با کمترین مبلغ جزو واقفان باشند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی ادامه داد: وقف مشارکتی قرآن، عترت و نماز را با خرید هر سهم ۱۰هزار ریال برای آموزش و پرورش و وقف مصحف شریف را برای سومین سال انجام می‌دهیم که ۵ هزارجلد قرآن توسط مردم وقف شد که این امر نشان دهنده اعتقادات عمیق مردم ما است که باید به نحو احسن امانت دار و خدمتگزار مردم باشیم.
احمدزاده گفت: غباروبی ضریح مطهر دو امامزاده والامقام یاسر و ناصر علیهما السلام، تجلیل و تقدیر از پرستاران و پزشکان نمونه «موقوفه عبدالله رضوی» درمانگاه ابن سینا، بیمارستان امام رضا(ع)، بیمارستان حجازی، درمانگاه خیریه حضرت ابوالفضل (ع) و چهارده معصوم از دیگر برنامه‌های این همایش استانی بود.

لینک مطلب : http://www.oghaf.ir/news/view-292572.aspx

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *