خبر

لزوم حمایت بیشترسیستم بانکی از بخش های تولیدی استان، به عنوان شریک این حوزه

با حضور استاندار خراسان رضوی، جلسه شورای هماهنگی بانک های استان برگزار شد.
به گزارش مشهد فردا به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این جلسه گفت: بانک ها در ارائه تسهیلات به بخش های تولیدی شریک این حوزه محسوب می شوند و در همین راستا و به منظور رونق این بخش باید همراهی موثر تری داشته باشند.
وی بر همراهی بانک ها در وصول مطالبات از بخش کشاورزی تاکید و عنوان کرد: با توجه به کاهش نزولات آسمانی، کشاورزان استان طی این سال ها دچار مشکلات جدیی شده اند .
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: سال گذشته سیل، زلزله، کم آبی و در کنار آن بیماری تب برفکی و آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به این بخش خسارت های زیادی وارد کرد.
رشیدیان افزود: در این شرایط کشاورزان و بهره برداران در بازپرداخت تسهیلات دریافتی دچار مشکل هستند و باید بانک ها این وضعیت را مدیریت کنند.
وی تصریح کرد: از تابستان سال ۹۵ تا انتهای تابستان ۹۶ در استان ۱۸۵ هزار اشتغال جدید ایجاد شد که معادل ۲۳ درصد اشتغال کشور بود که این امر در سایه همکاری و مشارکت بخش خصوصی و بانک ها محقق شد.
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: امروز نیز انتظار است برای این خطه که منتسب به امام علی ابن موسی الرضا (ع) و دارای ظرفیت ها و مزیت های بسیار زیادی است با کمک، همت و هماهنگی همه بخش ها به ویژه بانک های استان در حوزه رونق تولید و ایجاد شغل جدید و حمایت از اشتغال موجود در کشور پیشگام باشد.
رشیدیان با اشاره به این که ۴۸ درصد جویندگان کار استان، دانش آموختگان دانشگاهی هستند، گفت: همه بخش ها و ظرفیت های و بانک ها باید به عرصه  ایجاد اشتغال برای این گروه وارد شوند.
وی تصریح کرد: باید همه بسیج شده و کمک کنند تا برای اشتغال این جمعیت قابل توجه که سرمایه های ارزشمند این مرز و بوم هستند، گامی موثر برداشته شود.
استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت قابل توجه این جوانان متخصص و دانش آموخته، به عنوان سرمایه های انسانی به درستی استفاده و از خروج آن ها از کشور جلوگیری شود.
رشیدیان با بیان این که امروز از توانمندی های فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلایل مختلف به درستی استفاده نمی شود؛ گفت: این سرمایه ها توان بالقوه ای هستند که می تواند به کمک توسعه استان آمده و به رونق اقتصادی و کاهش آسیب ها کمک کنند.
وی گفت: اگر هر یک از این جوانان دچار مشکل و یا آسیب اجتماعی شوند همه ما مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم از این رو همه باید دلسوزانه و متعهدانه نسبت این امر وارد شده و در حوزه ایجاد اشتغال برای آنان گام های موثری برداریم .
استاندار خراسان رضوی در بخشی دیگر از سخنان خود با انتقاد از برخی سهل انگاری ها در در اجرای برخی بخشنامه های دولتی در حوزه بانکی، افزود: پرداخت تسهیلات توسعه شاخص های اقتصادی که اعتبار آن اواخر شهریور ماه مصوب و تفاهم نامه های مربوطه هم ظرف دو ماه منعقد شد؛ هم اکنون سرعت لازم را ندارد.
رشیدیان همچنین با اشاره به اختصاص ۲۴۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب کمک های فنی و اعتباری به منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال و کمک به تولید استان هم گفت: در شرایطی که تلاش بر آن است که تسهیلات با سود پایین تری از نرخ ابلاغی به کارآفرینان پرداخت شود، روند و فرآیندهای بانکی در این حوزه طولانی بوده و غیر قابل قبول است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد مسائل و مشکلات موسسات مالی و اعتباری در استان با تلاش های صورت گرفته حل و فصل شده است، تاکید کرد: مباحث مربوط به برخی دیگر از این مجموعه ها مانند بدرتوس، الزاهرا و پیوند هم در دست پیگیری است و اقداماتی هم در حوزه پرداخت سپرده ها آغاز شده است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به کمک ۱۱ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی برای حل و فصل مسائل موسسات منحله بحران زد، گفت: بانک ها هم به این امر ورود کرده و به حل نهایی مشکلات آن ها کمک کنند.
رشیدیان تصریح کرد: موضوع  پدیده هم تا حدی زیادی مرتفع شده و امروز با اعطای تسهیلات از سوی کنسرسیوم بانکی با محوریت بانک مرکزی فعالیت خود را آغاز کرده اما نیاز است بخش های مالی و اقتصادی در قالب خریداران عمده، سهام های خرد را خریداری کنند که این امر هم به حل مشکل مردم کمک کرده و از سویی  برای آنان هم نفع خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *