خبر مطلب ویژه

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :جشنواره‌های فجر باید به مسائل ارزشی، اقتصادی بپردازد و تاثیرگذار باشد

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:جشنواره‌های فجر باید به مسائل ارزشی، اقتصادی بپردازد و تاثیرگذار باشد

به گزارش مشهد فردا به نقل از روابط عمومی اداره کل ارشاد خراسان رضوی ، علی‌اصغر کاراندیش در آیین افتتاح پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد که در پردیس سینمایی اطلس برگزار شد، اظهار کرد: اگر جوامعی که داریم از جمله جامعه ما و کشور ما به این باور برسند که توسعه پایدار و همه جانبه  اقتصادی، سیاسی و اجتماعی منوط به توسعه پایدار در حوزه فرهنگ و هنر است بسیاری از مسائل و مشکلات ما حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه جوامعی که توانسته‌اند رشد کنند، اول به فرهنگ و هنر پرداخته‌اند، تصریح کرد: در میان حوزه فرهنگ و هنر، سینما زبان بسیار گویایی برای انتقال مطالب به مخاطب و فرهنگ‌سازی است که باید به آن یقین پیدا کنیم. جشنواره فیلم فجر هم در این راستاست که برای اینکه موفق باشد هم باید به مسائل ارزشی و هم به مسائل اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی بپردازد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه «خوشبختانه در استان خراسان رضوی مسئولین اجرایی وقت همه به این موضوع وافر هستند»، عنوان کرد: جناب آقای تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، در سال ٩۴ که هیچ مسئولیتی نداشتند در مکاتباتی با وزارت فرهنگ و ارشاد پیشنهاد اقدامی در جهت توجه به فرهنگ و سینما داشتند که منجر به تأسیس گروه مالی توسعه هنر با سرمایه خوبی از سوی بانک‌ها و بخش هنر شد و در آن به هیچ وجه دولت نفشی ندارد.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات ما شناخت سینما به عنوان یک صنعت در کشور است، چراکه تاکنون سینما به عنوان یک صنعت در کشور شناسایی نشده است. چاپخانه‌ها نیز تا سال گذشته به عنوان صنعت شناخته نمی‌شدند، اما با اقداماتی که صورت گرفت اکنون چاپخانه‌ها به عنوان صنعت شناخته می‌شوند و می‌توانند از امکانات و مزایای صندوق توسعه ملی استفاده کند و این موضوع را برای صنعت سینما دنبال می‌کنیم.

کاراندیش با بیان اینکه با همه این محدودیت‌ها و مشکلات در حوزه سینما کارهای خوبی انجام دادیم، تصریح کرد: دیجیتالی کردن سینماهای کشور، کمک به ساخت سینماهای جدید که امسال ١٠٠ سالن سینما به کشور اضافه می‌شود، همچنین اقدامات دیگری همچون سینما‌های‌سیار و… انجام شده است تا بتوانیم از این صنعت و هنر استفاده کنیم در جهت تعالی، رشد و توسعه فرهنگ کشور انجام دهیم.

وی اضافه کرد: من لازم می‌دانم از همه مسئولین این استان که در حوزه اجرایی و مقننه و… تلاش می‌کنند در توسعه فضاهای فرهنگی استان تقدیر و تشکر کنم و آرزوی موفقیت داشته باشم

در مراسم افتتاحیه که در روز جمعه ۱۳ بهمن ماه در سالن های مجتمع اطلس برگزار شد سعید سرابی مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در سخنانی گفت :

خداوند را شاکرم که امسال نیز شاهد افتتاح این جشنواره با همت بلند مسئولین و بخش خصوصی که همراه است با افتتاح پردیس بخش خصوصی اطلس، بودیم.

وی ادامه داد: هنگامی که از جشنواره فیلم فجر و برگزاری آن در مشهد نام می‌بریم،حتماً باید از استاندار خراسان رضوی، رشیدیان، تشکر و قدردانی داشته باشیم. استاندار برای برگزاری جشنواره پیگیرتر از ما بودند و امسال هم این‌که جشنواره کاملی در مشهد اکران خواهد شد و این مجموعه در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد همه لطف این بزرگوار است.

سرابی با بیان این‌که امسال هم جشنواره فیلم فجر با مجموعه کاملی در مشهد اکران خواهد شد، خاطرنشان کرد: تعداد ٢٠ فیلم سینمایی در ۴ سالن سینمایی مشهد اکران خواهد شد، همچنین امسال برای نخستین بار با همکاری آموزش و پرورش ۶ فیلم کودک برای صبح‌های جشنواره در نظر گرفته شده است که ابتکار جدیدی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: امسال فیلم‌های جشنواره فجر مشهد در چهار پردیس‌های سینمایی اطلس، هویزه، آفریقا و همچنین چند فیلم خراسانی در سالن سینمایی شهید اصغرزاده اکران خواهند شد.

وی اضافه کرد: همچنین از همه همت‌هایی که باعث شدند این جشنواره در این مکان برگزار شود تشکر می‌کنم. همچنین پیشاپیش از کوتاهی‌ها و کمبودهایی که ممکن است در طول جشنواره پیش آید پوزش می‌خواهم  و امیدواریم مجموع اتفاق به صورتی باشد که با افزایش زیرساخت‌های فرهنگی در شهر مشهد جشنواره‌ها نیز افزایش پیدا کند.

در این مراسم که استاندار ، شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد ، و هنرمندان خراسانی نیز حضور داشتند شهردار مشهد در سخنانی گفت :

اگر تکلیف ما مسئولان با این حوزه‌ها روشن باشد؛ مسلما رشد بهتری را در این زمینه خواهیم داشت و هنرمندان ما نیز راحت‌تر خواهند توانست به تولید آثار هنری بپردازند.

وی ادامه داد: ایام دهه فجر امسال برای ما مبارک‌تر است زیرا افتتاحیه جشنواره فجر با این تعداد فیلم همراه است و برای اولین بار یازده سالن سینمایی توسط بخش خصوصی در مشهد افتتاح می‌شود.

شهردار مشهد تصریح کرد: ما در زمینه سینما در ابتدای راه هستیم زیرا از ٧ میلیارد دلار فروش سینما در دنیا ما سهم اندکی داریم و در نرم جهانی ما باید ٣۵٠٠ سالن سینما داشته باشیم حال آن‌که ٣٠٠ سالن داریم و فروش آثار سینمایی ما نیز در حوزه قاچاق بیشتر است.

تقی‌زاده خاطرنشان کرد: ما در اول راه هستیم و این به خاطر هنرمندان نیست بلکه به خاطر ما مسئولان است و من به سهم خودم از این بابت عذرخواهم

شایان ذکر است پردیس سینمایی اطلس با همت بخش خصوصی و با ١١ سالن سینمایی ١١٣٠ صندلی افتتاح گردید که طبق سخنان مدیر کل ارشاد تا قبل از این در مشهد تنها ١۶ سالن سینمایی وجود داشت  که با افتتاح این پردیس سینمایی این سالن‌ها به ٢٧ سالن سینمایی خواهد رسید و تا پایان سال نیز  به ٣١ سالن افزایش خواهد یافت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *