خبر فرهنگی مطلب ویژه

استاندار خراسان رضوی: مجموعه تاریخی شادیاخ با حفظ استانداردها و ملاحظات تاریخی و میراثی ساماندهی شود

استاندار خراسان رضوی گفت: مجموعه های فرهنگی- تاریخی شادیاخ، عطار و خیام نیشابور باید با حفظ استانداردها و شاخص های تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ساماندهی و بازپیرایی شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در جریان دیدار معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با وی عنوان کرد: در نظر داریم این مجموعه ها را با همه ملاحظات و شاخصهای تاریخی برای استفاده مردم از ظرفیت های تاریخی و گردشگری این خطه فراهم کنیم .
وی با بیان اینکه ما نتوانسته ایم بزرگان و شخصیت های برجسته علمی ، تاریخی و فرهنگی استان و نیز آثار تاریخی را به درستی به نسل قدیم و جدید معرفی کنیم، افزود: امروز مردم ما خیام را به اشعارش می شناسند در حالی که او کمترین مدت از عمر خود صرف سرودن شعر نموده است و ببش از آن منجم و ریاضی دانی برجسته بوده است.
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: امروز با ایجاد افلاک نما در این منطقه و برخی اقدامات دیگر تلاش ما بر آن است تا هویت علمی حکیم عمر خیام را که در تاریخ مدفون شده خارج کنیم .
رشیدیان اظهار کرد: در این راستا ساماندهی مجموعه تاریخی شادیاخ با تمام ظرفیت های گسترده و قابل توجهی هم از جمله ضرورت هاست.
وی با بیان این که موزه خجند یک سوم منطقه شادیاخ ظرفیت تاریخی ندارد اما به آن رسیدگی و توجه شده است؛ عنوان کرد: باید این منطقه با همه ظرفیت های تاریخی ارزشمندش به گونه ای ساماندهی شود که هر فرزند این سرزمین و هر ایرانی در بازدید از این منطقه به تاریخ و فرهنگ و تمدن خود مباهات کند منطقه ای که نماد شهرنشینی است.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در این راستا با مجوزی که از رئیس جمهوری در جریان سفر اخیر به استان دریافت شد تلاش ما بر آن است این ظرفیت تاریخی، فرهنگی و هویتی را به گونه ای طراحی و اجرایی کنیم که فضا و مکانی در شان این ملت و مردم در منطقه ایجاد شده و جلوه ای از تاریخ و قدمت تمدنی منطقه باشد و تبدیل به یک اثر تاریخی شاخص از شهر نشینی استان باشد.
رشیدیان ادامه داد: ما به بزرگانی چون حکیم عمر خیام و عطار نیشابور بدهکاریم و باید این شخصیت های برجسته را در کنار سایر ظرفیت های تاریخی و فرهنگی جون شادیاخ به نسل جوان و مردم بهتر معرفی کنیم .
وی افزود: در سفر ریاست جمهوری علاوه بر ۴۰ میلیارد تومانی که برای ساماندهی مجموعه شادیاخ و مانند آن تعیین شده به منظور بازپیرایی مجموعه های خیام وعطار در نظر گرفته شده وامید است در این حوزه اقدام موثر و ماندگاری انجام شود.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور هم در این نشست گفت: مجموعه های تاریخی، فرهنگی خیام، عطار افلاک نما و شهر شادیاخ را به صورت یک بسته میراث فرهنگی و گردشگری در نظر گرفته شده و باید طراحی های لازم را در این حخوزه انجام می دهیم تا محل اتفاقات فرهنگی خوبی برای مردم شود.
محمد حسین طالبیان افزود: باید ساماندهی شادیاخ هم در قابل مجموعه دیده شود و نباید به صورت مجتمع همه نیازها در یک نقطه تمرکز یابد تا امکان درک مناسب از واقعیت این اثر تاریخی برای همگان فراهم شود.
وی ادامه داد: امروز برای ساماندهی مجموعه عطار نیشابوری مطالبات زیادی وجود دارد و در این راستا تلاش می شود اقدامات موثری اتجام دهیم .
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *