ورزشی

عبدالحسین ملک جعفریان: ۳۵۲ مدال از ۱۵۲ نفر در گنجینه مدال‌های موزه نگهداری می‌شود

به گزارش مشهد فردا به نقل از آستان نیوز، عبدالحسین ملک جعفریان در حاشیه مراسم نکوداشت مرحوم تختی که توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در موزه مرکزی این مجموعه برگزار شد، گفت: سال گذشته ۱۹۶ مدال و تندیس در ویترین‌های موزه قرار داشت که با افزایش هشتاد درصدی امسال ۱۵۶ مدال دیگر به آن‌هاافزوده شده است.
وی ضمن برشمردن ویترین‌های مختلف مدال گفت: بدون شک جهان پهلوان تختی یکی از اسطوره‌های عرصه ورزش کشور است که ارادت خاصی نسبت به ساحت رضوی داشت و بنا به درخواست ایشان خانواده وی مدال‌های این ورزشکار را در سال ۱۳۶۰ به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند. 
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی، این عمل را الگویی برای سایر نام‌آوران عرصه‌های مختلف ورزشی و علمی عنوان کرد و گفت: عموم نام‌آوران نیز به تأسی از رفتار این نام‌آور عرصه کشتی، از سال ۶۸ مدال‌های خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند. 
ملک جعفریان به ویترین خاص مدال‌های جهان پهلوان تختی اشاره کرد و گفت: در گنجینه مدال‌ها، ویترینی خاص، به مدال‌های جهان پهلوان تختی مزین شده که در مسابقات بین‌المللی‌، آسیایی و سایر مسابقات معتبر جهانی و قاره‌ای کسب کرده است.
وی بازوبند قهرمانی این نام‌آور عرصه کشتی را که سه سال متوالی در سال‌های ۳۵- ۳۶- ۳۷ کسب کرده است نیز جزء نفایس این مجموعه افتخارآفرین معرفی کرد.
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی گفت: ویترین دیگری در این گنجینه به مدال‌های قهرمانی جانبازان و معلولان در مسابقات بین‌المللی اختصاص دارد. 
ملک جعفریان همچنین به ویترین مدال‌های نام‌آوران عرصه کشتی اشاره کرد که در مجموع ۱۰۵مدال در آن نگهداری می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از مدال‌های اهدا شده به ورزشکاران رشته کشتی اختصاص دارد، گفت: علیرضا دبیر آخرین قهرمان کشتی است که تا کنون ۱۴ مدال و کمربند قهرمانی خود را سال گذشته به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده است. 
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی گفت: مدال‌های اهدایی ورزشکاران رزمی و مدال‌های نام‌آوران علمی در ویترین‌های جداگانه این موزه به نمایش گذاشته شده است. 
ملک جعفریان با اشاره به اهدای بیش از هزار مدال تندیس به موزه آستان قدس رضوی، این عامل را زمینه‌ساز گسترش عرصه فضای گنجینه مدال‌ها عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *